PORADY

Krok po kroku układamy okładziny ścienne
EPIKA DESIGN

Przygotowanie podłoża

Każde układanie okładzin EPIKA DESIGN należy zacząć od przygotowania podłoża, które powinno być odkurzone i czyste z resztek pozostałości innych farb. Uprzednio przygotowane podłoże należy zagruntować używając dostępnych na rynku preparatów gruntujących.

Przygotowanie zaprawy klejowej

Gdy już podłoże zostanie zagruntowane przygotowujemy zaprawę klejową. Używając kleju do płyt gipsowych mieszamy go w wiadrze według receptury podanej na opakowaniu.

Oczyszczenie płytek

Następnie przygotowujemy płytki do nakładania na ścianę. Każda płytka powinna być oczyszczona z nierówności które mogą występować na tylnej części jak również należy usunąć ostre krawędzie które odstają. Używamy do tego papier ścierny gramatura 80 lub siatkę ścierną, jak również używamy szpachelki do usunięcia ostrych brzegów płytki.

Klejenie płytek

Na płytki nakładamy klej, a następnie przyklejamy na wcześniej przygotowaną powierzchnie ściany, klejenie powinno zacząć się od przyklejenia narożnika jeżeli występuje, lub od miejsca w którym płytki się zaczynają. Podczas układania płytek należy pamiętać o przemienności połączeń – czyli należy układać poszczególne warstwy na zakładkę. Nakładanie kleju wykonujemy równomiernie na całej powierzchni płytki.

Docinanie płytek

W miarę gdy układamy płytki występuje również konieczność docięcia płytki co wykonujemy za pomocą piłki ręcznej lub używamy szlifierki kątowej z tarczą diamentową dodatkowo używamy taśmy mierniczej i kątownika.

Kontrola poziomu

W miarę układania płytek na ścianie należy co jakiś czas skontrolować poziom układanych płytek i w miarę konieczności skorygować poziom.

Gruntowanie płytek. Gotowe !

Po dokładnym wyschnięciu (ok. 7dni), należy zabezpieczyć ścianę środkiem konserwującym EPIKA, który w znaczny sposób ułatwi utrzymanie czystości.

Najczęściej zadawane pytania:

 • Jaką tolerancję przyjąć w mierzeniu powierzchni?

  Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, na której będziesz układać płytki, i oszacować, ile płytek potrzeba. Najlepiej jest kupić o 10% więcej, niż to wynika z obliczeń (ze względu na konieczność docinania). Jeżeli chcesz również obudować narożniki płytkami narożnymi, powinieneś mieć ich o 5% więcej w stosunku do tego, co wynika z obliczeń.

 • Czy płytki można malować farbą ścienną?

  Do wyboru mamy kilka kolorów płytek: biały, grafitowy i szary. Jeśli chcemy zmienić kolor płytki możemy pokryć zwykła farbą ścienną. Jednak do malowania polecamy białą płytkę.

 • Czy płytki gipsowe można stosować w pomieszczeniach o dużej wilgoci (np. łazienka)?

  Używanie materiałów z gipsu w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności nie jest wskazane. Jeżeli jednak inwestor koniecznie chciałby zamontować, to powinien je, po położeniu dwukrotnie zaimpregnować uni gruntem. Należy również unikać miejsc narażonych na bezpośrednie działanie wody.

 • Czy można obudować kominek płytkami Epika DESIGN?

  W przypadku obudowy kominka, bardzo ważna jest dyscyplina wykonania przy montażu kominka. Prawidłowo zamontowany kominek nie powinien się rozgrzewać to temp 75 ℃. W przypadku kiedy ten warunek jest spełniony można używać płytek gipsowych Epika DESIGN, bez obaw utraty koloru oraz wytrzymałości.

 • Dlaczego płytki mają różne odcienie?

  Mimo przestrzegania receptury i kontroli surowców może dojść do różnic kolorystycznych Odchylenia barw i struktury powierzchni są nieuniknione.
  Różnice w odcieniach mogą być spowodowane różnicami warunków dojrzewania (temperatura, wilgotność) jak i różnorodnością odcieni surowców użytych do produkcji – barwnika, gipsu. Odwzorowują one jeszcze bardziej naturalny kamień. Różnice w odcieniach nie są wadą produkcyjną i nie stanowią podstawy do reklamacji.

  Polskie Normy dotyczące wyrobów gipsowych dopuszczają różnice kolorystyczne na powierzchni płytki gipsowej

  Aby kolorystyka była podobna zalecamy zwracać uwagę i układać płytki na przemian z różnych opakowań Zapobiega to ewentualnemu kontrastowi kolorystycznemu między poszczególnymi częściami pokrytej powierzchni.

PODŁOŻE: Beton , cegła, płyty karton-gips itp. Wszystkie podłoża przed klejeniem powinny być właściwie przygotowane, mieć odpowiednią nośność, stałą i jednorodną strukturę, oraz być równe, czyste, suche i oczyszczone z kurzu, tłuszczów, smarów, środków antyadhezyjnych itp. Powłoki o niestabilnej, niedostatecznej przyczepności należy usunąć.

MONTAŻ: Przed klejeniem elewację należy zagruntować środkiem do gruntowania np: Grunt firmy EPIKA. Klejenie zaczynamy od dołu, opierając pierwszy rząd płytek na podłożu. W przypadku braku równego poziomego podparcia dla płytek, klejenie rozpoczynamy od ustawienia za pomocą poziomnicy i łaty poziomu na wysokość ok 180 mm nad podłogą w celu wyklejenia pierwszego rzędu płytek. Klej do płytek EPIKA nanosimy punktowo w dwóch, trzech miejscach na płytkę lub wzdłuż płytki za pomocą pacy zębatej i dociskamy równomiernie, aż do lekkiego oporu i wyciśnięcia kleju. Po związaniu należy usunąć łatę i uzupełnić brakujący rząd płytek.
Po zakończeniu prac elewację należy zakonserwować środkiem konserwującym EPIKA ułatwiającym utrzymanie czystości.

WSKAZÓWKI WYKONAWCZE:

 • Podczas montażu należy korzystać z co najmniej 4 kartonów płytek w celu jednolitego rozmieszczenia odcienia.
 • Do klejenia płytek należy korzystać ze wskazanych produktów firmy EPIKA – korzystanie z innych klejów, gruntów wyłącznie na odpowiedzialność klienta.
 • Różnice w kolorach są zamierzone w celu uzyskania naturalnego koloru płytek.
 • Temperatura otoczenia w trakcie i po klejeniu płytek nie może być niższa niż 5C , a wyższa niż 25C.
 • Płytki należy docinać za pomocą piły do metalu.

Doradca techniczny pozostaje do Państwa dyspozycji w godzinach:

7:00 – 16:00

Dział Techniczny
tel: 48 669 111 213
e-mail : biuro@epika-design.pl